Klarna i Permira ogłaszają strategiczną inwestycję

Globalny fundusz inwestycyjny Permira, wykupując część udziałów, zdecydował się rozpocząć współpracę z Klarna Bank AB. Transakcja dotyczy 10% akcji o wartości 250 mln USD.

W ramach porozumienia pomiędzy funduszem, a dotychczasowymi właścicielami Klarny – General Atlantic, DST Global i Niklasem Adalberthem, nabędzie on część udziałów firmy. W wyniku umowy, General Atlantic oraz DST Global sprzedadzą swoje wszystkie udziały. Tym samym Permira stanie się częściowym właścicielem Klarny (qualified owner). Transakcja zostanie w pełni sfinalizowana po otrzymaniu zgody ze strony szwedzkiego urzędu ds. nadzoru finansowego (Finansinspektionen).

Klarna kontynuuje swój rozwój w kierunku stania się najbardziej preferowaną metodą płatności i maksymalnemu upraszczaniu zakupów w sieci i jako zorientowany na konsumenta, innowacyjny bank, to kolejny ekscytujący moment w naszej historii. Jestem bardzo zadowolony, że pozyskaliśmy takiego partnera jak Permira, który może pochwalić się ogromnym doświadczeniem i wiedzą w obszarze e-commerce i FinTechów. Jestem przekonany, że nasze partnerstwo oznacza fundamentalne wsparcie w dalszym rozwoju Klarny – powiedział Sebastian Siemiątkowski, współzałożyciel i CEO Klarny.

– W Klarnie widzimy wyjątkowego innowatora fintechowego, który z powodzeniem upraszcza i ulepsza procesy zakupowe, zarówno dla klienta i sprzedawcy. Zauważamy również ogromny potencjał przyszłego sukcesu, a wraz z Sebastianem z dużym optymizmem patrzymy na wspólną pracę nad dalszym rozrostem firmy, także na nowych rynkach oraz wdrażanie nowych strategii – skomentował Andrew Young, Dyrektor w Permira.

– Klarna to naprawdę innowacyjna, kierowana przez założyciela szwedzka firma i jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy ją wspierać przy umacnianiu pozycji lidera w skali lokalnej i międzynarodowej – dodał Ola Nordquist, Partner i dyrektor Permiry w krajach nordyckich.

Inwestycja została zrealizowana w czasie, gdy Klarna w pierwszym półroczu osiągnęła kolejne rekordowe wyniki. W porównaniu do 2016 r., nastąpił wzrost zarejestrowanych transakcji o 50%, do czego w dużej mierze przyczyniło się powiększenie grona sklepów oferujących usługi Klarny aż o 17 000. W czerwcu 2017 r. Klarna otrzymała pełną licencję bankową, co tym samym oznacza, że jest ona obecnie jednym z większych i najszybciej rozwijających się europejskich banków, dostarczając swoje rozwiązania płatnicze 60 milionom konsumentów i 70 000 sprzedawcom internetowym. Klarna jest właścicielem operującego m.in. na polskim rynku SOFORT – jednej z bardziej innowacyjnych i bezpiecznych metod płatności.

Permira to globalny fundusz inwestycyjny, który zarządza kapitałem w wysokości 32 mld EUR. Permira koncentruje się na poszukiwaniu firm pod długoterminowe inwestycje, łącząc ich lokalny know-how z globalnym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą, aby wykorzystać ich pełny potencjał. Fundusz Permira był już wcześniej obecny na polskim rynku – jest on współwłaścicielem Grupy Allegro.