Warzywa w świątecznym menu

Bożonarodzeniowe menu trudno wyobrazić sobie bez tradycyjnych wysokokalorycznych dań, dla których warzywa będą pełnym witamin uzupełnieniem. Warto pamiętać o nich przez cały rok, a podczas Świąt powinny odgrywać szczególną rolę. Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa do świątecznych posiłków i jak je przygotować, podpowiada Anna Radowicka, specjalistka ds. żywienia współpracująca z E.Leclerc.

Wigilijne i świąteczne posiłki charakteryzuje bogactwo potraw, których nie jemy często w pozostałej części roku. Podczas wigilijnej wieczerzy na stołach będą królowały ryby i potrawy mączne. Pierwszy i drugi dzień świąt to z kolei mięsa – pieczenie oraz wędliny. Istotną rolę powinny w tym zestawie pełnić warzywa, które pomagają naszym organizmom poradzić sobie z bożonarodzeniową obfitością.

– Warzywa powinny oczywiście być obecne w naszej codziennej diecie przez cały rok, natomiast w okresie świątecznym szczególnie zwracajmy uwagę na ich obecność na naszych talerzach. Tradycyjne potrawy wigilijne i bożonarodzeniowe są zwykle smażone oraz pieczone i często zawierają sporą ilość tłuszczu. Dodatkowo między posiłkami nie odmawiamy sobie słodkości. Myśląc w  tym okresie o naszych układach trawiennych, stawiajmy na warzywa bogate w błonnik, pozytywnie wpływający na perystaltykę jelit – mówi Anna Radowicka, specjalistka ds. żywienia współpracująca z E.Leclerc.

Warto sięgać po te warzywa, które łatwo kupimy w okresie zimowym i właśnie teraz są najlepszej jakości. W wigilijnych i świątecznych potrawach i dodatkach do nich, powinno wykorzystywać się takie produkty, jak: jarmużu, marchew, buraki, por, seler, pietruszka, czosnek, cebula, dynia, kalarepa, kapusta czerwona, biała lub włoska, a także kalafior.

– Wszystkie te warzywa łączy bardzo wiele  –  zawierają antyoksydanty, które korzystanie wpływają na oczyszczanie organizmu z toksyn. W okresie świątecznym są wskazane głównie ze względu na spożywaną przez nas ilość jedzenia. Zawsze wspomagają pracę żołądka i jelit, gdyż są bogate w błonnik. Dodatkowo obecna w nich witamina C wpływa korzystanie na odporność w okresie zimowym, a beta karoten, zawarty w czerwonych i pomarańczowych warzywach, na koloryt skóry i jej nawilżenie,  o które powinniśmy dbać szczególnie zimą – dodaje Radowicka.

Wybór odpowiednich warzyw to tylko jeden z czynników, o którym powinniśmy pamiętać przygotowując wigilijne i świąteczne menu. Ważny jest także sposób ich przygotowania. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, by zachować jak najwięcej witamin i składników mineralnych pochodzących z warzyw, podpowiada Anna Radowicka:

 

  • Pamiętajmy, by obierać warzywa tak cienko, jak to możliwe. Właśnie pod skórką jest najwięcej witamin i składników mineralnych.

 

  • Nie płuczmy warzyw zbyt długo, a tym bardziej nie trzymajmy ich w misce czy garnku z wodą, ponieważ pozbawimy ich w ten sposób znacznej części witamin i składników mineralnych.

 

  • Po obraniu warzyw, przykrywamy je, chroniąc od dostępu do światła, by ograniczyć utlenianie się witamin i składników mineralnych.

 

  • Przyprawiajmy warzywa tuż przed podaniem lub obróbką. Gdy zrobimy to zbyt wcześnie, wyciek soku może również spowodować starty witamin i składników mineralnych.

 

  • Jeżeli używamy mrożonek, nie rozmrażajmy ich, ale wrzućmy bezpośrednio na gotująca się wodę.

 

  • Dbajmy o to, by warzywa nie były rozgotowane.