Polacy chcą wiedzieć więcej na temat Żołnierzy Wyklętych - 76% badanych samodzielnie szuka informacji na temat Niezłomnych

Pod koniec 2018 roku, Instytut Badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie organizatorów Biegu Tropem Wilczym przeprowadził badanie dotyczące wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Jego głównym celem było sprawdzenie  znajomości tematu Żołnierzy Wyklętych oraz Biegu Tropem Wilczym w społeczeństwie w Polsce.

 

W badaniu wzięli udział Polacy w wieku 18-65 lat, zamieszkujący największe miasta Polski, wielkość próby: n=1000, metoda: ankiety internetowe (CAWI).

 

Najważniejsze wnioski z badań:

  1. Świadomość tematu Żołnierzy Wyklętych w Polsce jest wysoka. 90% dorosłych Polaków zetknęło się z tym tematem, z czego najczęściej w telewizji (83%). Samodzielnie najczęściej poszukujemy informacji o Żołnierzach Wyklętych w Internecie – 9 na 10 badanych poszukujących wiedzy na ten temat szukało jej właśnie tym kanałem.
  2. Większość badanych deklaruje podstawową wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych. ¾ z nich chciałoby dowiedzieć się na ten temat więcej. Jednocześnie 46% jest zdania, że ten temat poruszany jest zbyt rzadko, natomiast 66% uważa, że poruszanie tematu Żołnierzy Wyklętych jest ważne.
  3. Ponad 70% badanych, którzy słyszeli o Biegu Tropem Wilczym pozytywnie ocenia go jako formę upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych oraz uważa, że organizacja tego biegu lub podobnych wydarzeń dotyczących historii jest potrzebna.
  4. 74% respondentów uważa, że łączenie biegów zorganizowanych z działalnością charytatywną jest ważna.
  5. 26% Polaków deklaruje, że biega, z czego 68% co najmniej raz w tygodniu. Co drugi badany pokonuje jednorazowy dystans między 2 a 5 km.

 

Badanie społeczne pokazało nam, że Polacy są spragnieni wiedzy na temat Bohaterów Niezłomnych. Historia, której uczymy się w szkole omija ten temat, co wynika z niejednoznacznych postaw Żołnierzy podziemia antykomunistycznego w tamtym okresie. Odkrywając przed ludźmi historie Bohaterów Wyklętych chcemy pokazać, że Niezłomni tworzyli swoimi ideałami świat,w którym my możemy żyć wolni i szczęśliwi. Łącząc historię z biegiem widzimy, że to lekcja historii, na którą każdy chętnie przyjdzie”  - powiedziała Barbara Konarska, Rzecznik Prasowy Biegu Tropem Wilczym.

Skojarzenia z tematem Żołnierzy Wyklętych

Świadomość tematu Żołnierzy Wyklętych w Polsce jest wysoka. 90% dorosłych Polaków zetknęło się z tym tematem, z czego najczęściej w telewizji (83%). Samodzielnie najczęściej poszukują informacji o Żołnierzach Wyklętych  w Internecie – 9 na 10 badanych sięgało po nią tym kanałem. Większość badanych deklaruje podstawową znajomość historii Żołnierzy Wyklętych. ¾ z nich chciałoby dowiedzieć się  o bohaterach więcej. Jednocześnie 46% jest zdania, że ten temat omawiany jest zbyt rzadko, natomiast 66% uważa, że poruszanie tematu Żołnierzy Wyklętych jest ważne. Najczęściej respondenci opisywali Żołnierzy Wyklętych jako żołnierzy antykomunistycznego podziemia, walczących z ustrojem komunistycznym po drugiej wojnie światowej. Głównie są oni kojarzeni z wojną, walką, powstaniem i akcjami zbrojnymi, a także z honorem, odwagą, bohaterstwem
i niezłomnością.

Co wiemy o Żołnierzach Wyklętych?

Niemal połowa badanych (46%) jest zdania, że temat Żołnierzy Wyklętych poruszany jest zbyt rzadko. Jednocześnie 76% chciałoby dowiedzieć się więcej. Jedynie 10% respondentów deklaruje dobrą znajomość tego tematu.  – Dzięki badaniom widać, że świadomość tematu jest jeszcze zbyt pobieżna, jednak cieszy nas fakt, że tej wiedzy Polakom brakuje. W organizacji Biegu Tropem Wilczym staramy się w sposób przystępny i ciekawy przybliżać sylwetki Bohaterów, którzy zasługują na pamięć. Jednocześnie pragniemy zachęcić młode osoby do zainteresowania historią naszego kraju. Dzięki rekonstrukcjom i inscenizacjom podczas biegów staramy się dotrzeć również do najmłodszych – mówi Barbara Konarska, Rzecznik Prasowy Biegu Tropem Wilczym.

Siła skojarzenia. Jakie odczucia towarzyszą tematowi?

Losy Bohaterów Niezłomnych bywają niejednoznaczne, jednak skupiając się na ich wydźwięku i wartości, jaką niosły ze sobą możemy śmiało stwierdzić, że były to osoby, które nad wyraz kochały – ojczyznę, rodzinę, przyjaciół i wolność. Te wartości starają się przekazać rokrocznie organizatorzy Biegu Tropem Wilczym, którzy dbają o to, by pamięć o Bohaterach nie zniknęła a ich osiągnięcia dawały siłę i wiarę w lepsze jutro.

 

 Aktywne bieganie i pomaganie. Cel ma znaczenie.

76% Polaków spotkało się kiedykolwiek z informacjami dotyczącymi biegów zorganizowanych. Spośród nich 19% wzięło udział w takim biegu chociaż raz, natomiast według ¾ ważne jest, aby bieg zorganizowany połączony był z działalnością charytatywną.  Z badania społecznego wynika, że grupa biegaczy wśród Polaków to zaledwie 26% społeczeństwa z czego aż 68% trenuje bieganie przynajmniej raz w tygodniu. 

 Imprezy biegowe organizowane w kraju cieszą się jednak ogromną popularnością. Okazuje się, że wpływ na to ma zdecydowanie cel i charakter takiego wydarzenia. Biegi połączone z akcją charytatywną skupiają wielu zwolenników, którzy oprócz waloru spędzenia czasu na aktywności fizycznej cenią możliwość wsparcia dzięki temu organizacji bądź fundacji przekazującej środki dla potrzebujących.

 

 

Bieg Tropem Wilczym – nowoczesna lekcja historii dla każdego

Przygotowania do VII edycji Biegu Tropem Wilczym trwają cały rok. W tym roku, jak w każdej edycji, będzie można pobiec trasą obligatoryjną dla wszystkich miast - 1963 m. Symboliczny dystans to rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej - Józefa Franczaka pseud. Lalek, Laluś . Ten bieg zyskał miano honorowego i jest najpopularniejszym dystansem. Każdy organizator lokalny może dodatkowo wytyczyć biegi o dowolnej długości, dopasowane do możliwości obiektu i trasy. W poprzedniej edycji wydarzenia wzięło udział 333 polskich miast. Większość z nich biegnie również w VII edycji Tropem Wilczym. Aż 26 nowych miast po raz pierwszy zorganizuje bieg dla swoich mieszkańców i włączy się tym samym do społeczności, którą organizatorzy budują już od wielu lat. VI edycja zgromadziła 70 000 biegaczy, kolejna to nawet 5000 osób więcej. Z ideą Pamięci Żołnierzy Wyklętych pobiegną takie metropolie jak Sydney, Londyn czy Nowy York. Światowy wydźwięk biegu ponownie wybrzmi w Wilnie, Wiedniu, Londynie, Chicago, Nowym Yorku.. W tych miastach Polonia i lokalni mieszkańcy utrwalą swym udziałem  pamięć o Żołnierzach Wyklętych dla kolejnych pokoleń. Co piąty badany Polak (22%) zetknął się kiedykolwiek z informacjami o Biegu Tropem Wilczym, najczęściej (63%)  w Internecie. Wśród 36% tych badanych potrafiło opisać cel Biegu jako upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Ponad 70% respondentów, którzy słyszeli o Biegu Tropem Wilczym, pozytywnie ocenia go jako formę upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych oraz uważa, że organizacja tego biegu lub podobnych wydarzeń dotyczących Żołnierzy Wyklętych jest istotna.