Platige Image wspiera pierwszy w historii Warsaw Animation Film Festival

Pierwsza edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych odbędzie się w dniach 30.08 – 1.09.2019r. W ramach Festiwalu, w warszawskich kinach Elektronik i Amondo, zaprezentowane zostaną filmy krótkometrażowe w dwóch kategoriach: Professional oraz Young Animation. Partnerem wydarzenia jest studio Platige Image, które pomogło w konkursowej selekcji oraz organizacji warsztatów. Program Festiwalu obejmuje również pokazy animacji pozakonkursowych, animowanych horrorów oraz teledysków.

Podczas Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych wyemitowane zostaną najnowsze, polskie i międzynarodowe, animowane filmy krótkometrażowe. Pomysłodawczyniami oraz organizatorkami wydarzenia są Tessa Moult-Milewska oraz Ewelina Leszczyńska. Tessa to reżyserka filmów animowanych, zwyciężczyni konkursu TVP Kultura Dolina Kreatywna znana za kreację Kreatury – jednej z najczęściej pokazywanych polskich animacji w 2016 roku. Ewelina pracuje jako specjalistka ds. programowych w FINA. Tworzyła również festiwal filmów z Północy Be POLAR.

–  Warsaw Animation Film Festival powstał ponieważ w ofercie festiwalowej Warszawy brakuje festiwalu animacji. Nasza inicjatywa jest odpowiedzią na tę lukę programową, która dziwi tym bardziej, że stolica skupia największą grupę twórców i studiów produkcyjnych. Chcemy stworzyć cykliczne wydarzenie, które będzie promowało miasto wśród zagranicznych twórców oraz na trwałe wpisze się w mapę kulturalnych wydarzeń Warszawy – mówi Tessa Moult – Milewska, organizatorka Warsaw Animation Film Festival.

Za sprawą WAFF chcemy odczarować przekonanie, że animacje to filmy tylko dla dzieci i udowodnić, że nierzadko poruszają najtrudniejsze tematy. Podobnie jak filmy fabularne i dokumentalne, animacje mają potencjał zmiany rzeczywistości społecznejdodaje Ewelina Leszczyńska.

Wideozapowiedź Warsaw Animation Film Festival

Partnerem Festiwalu jest studio Platige Image. Oprócz wsparcia przy wyborze prezentowanych podczas WAFF realizacji, artyści i eksperci ze studia będą dzielić się wiedzą podczas organizowanych w ramach Festiwalu warsztatów. Już pierwszego dnia, podczas Kreatywnego Piątku, wystąpi dyrektor artystyczny Platige Image Jakub Jabłoński. Ze studiem Jakub współpracuje od 10 lat, a ostatnio został nominowany do Paszportów Polityki 2018 za pracę nad wielokrotnie nagradzaną grą My Memory of Us.

Drugiego dnia Festiwalu uczestnicy będą mogli wziąć udział w wyjątkowym panelu dyskusyjnym, w którym głównymi bohaterami będzie zespół  Platige Image. Grono zostało dobrane tak, by w przystępny sposób opowiedzieć o sztuce tworzenia cinematików, czyli dziedzinie, w której Platige jest wśród najlepszych na świecie. Daria Zienowicz (producentka), Tomek Suwalski (reżyser i scenarzysta), Karol Klonowski (dyrektor artystyczny), Hubert Zegardło (CGI supervisor), oraz Dominik Wawrzyniak (Lead Previz) opowiedzą jak powstają imponujące trailery najgłośniejszych tytułów gier komputerowych na świecie. Spotkanie oraz sesję Q&A poprowadzi dziennikarz i bloger Łukasz Knap.

–  Zawsze chętnie wspieramy talenty, szczególnie te najmłodsze, bo to właśnie talenty stanowią fundament naszej branży.  Dlatego chętnie dzielimy się wiedza i doświadczeniem, a  Warsaw Animation Festival jest to umożliwia. Cieszy nas zarówno ilość, jak i wysoka jakość nadesłanych realizacji, bo pokazuje ogromny potencjał branży animacji, a my, przez swój aktywny udział w WAFF, chcemy pomóc ten potencjał rozwijać - mówi Tomek Suwalski z Platige Image, członek konkursowego jury.

Tomek Suwalski to reżyser i scenarzysta, który podczas swojej prelekcji przybliży proces powstawania scenariusza oraz opowie o pracy reżyserskiej.  Tomek dał się poznać jako twórca cinematików takich do produkcji takich jak Metro Exodus, czy Tom Clancy’s The Division 2.

Karol Klonowski – Art Director, artysta wyjaśni na czym polega praca dyrektora artystycznego, jak szukać referencji oraz przybliży tajniki czuwania nad spójnością opowiadanej historii pod kątem wizualnym.

Dominik Wawrzyniak – Layout & Previz Artist, związany z Platige Image od 2009 r. Brał udział w projektach takich jak AnotherDay of Life, seria Legendy Polskie Allegro, Watch Dogs 2,  czy tworzenie animowanego prologu do filmu Wonder Woman.

Daria Zienowicz i Hubert Zegardło – Daria to Senior Producer w Platige Image. Obecnie odpowiedzialna jest głównie za projekty specjalne, takie jak tematyczne parki rozrywki, a także za produkcję cinematików do produkcji takich jak Metro Exodus¸ czy Tom Clancy’s The Divisioin 2. Hubert jest CG Supervisorem,  współodpowiedzialnym za projekty takie jak m.in.: Another Day of Life, Crossfire HD, czy Metro Exodus Artyom’s Nightmare. Specjaliści wprowadzą uczestników warsztatu w arkana pracy z klientem, opowiedzą o etapach produkcji i koordynowaniu pracy zespołu.

Studio przygotowało także Nagrodę Specjalną – zespół Platige Image spośród animacji festiwalowych wybierze tę, której warstwa wizualna robi największe wrażenie. Wraz z nagrodą zwycięzca otrzyma zaproszenie na warszaty organizowane przez artystów Platige Image i dedykowane tylko zwycięzcy konkursu.

Warsaw Animation Film Festival potrwa do niedzieli 1 września. Wydarzeniu towarzyszyć będą również pokazy animacji w klubie Plac Zabaw na warszawskim Powiślu oraz warsztaty dla dzieci w Solatorium.